środa, 22 grudnia 2010

Akcje informacyjne IP w Poznaniu i Gdańsku

W ubiegłą sobotę i niedzielę odbyły się w Poznaniu i Gdańsku akcje Inicjatywy Pracowniczej w obronie pracowników handlu. Związek wielokrotnie prowadził akcje protestacyjne m.in. przeciwko takim sieciom handlowych jak Tesco, Auchan, Kaufland, Alma Market, Żabka, jak również interweniował w przypadku nadużyć pracodawców w małych sklepach i punktach usługowych czy gastronomicznych. Ostatnia akcja miała charakter informacyjny.

W sobotę o 12.00. akcja informacyjna odbyła się przed centrum handlowym „Stary Browar” Dziesięcioosobowa grupa działaczy Inicjatywy Pracowniczej i Federacji Anarchistycznej rozdała 500 ulotek.

W niedziele o 13.00. w Gdańsku podobna akcja odbyła się przed Realem i Alfa Centrum. Ulotki rozdawano pracownikom i klientom sklepu. W drugim przypadku interweniowała ochrona. Pracownicy ochrony pytali czy związek posiada zgodę dyrektora obiektu na rozdawanie ulotek (na działalność związkową-informacyjną nie potrzeba niczyjej zgody). Bezskutecznie proponowano działaczom opuszczenie obiektu, ale policji nie wezwano. W sumie rozdano ponad 600 ulotek.

Tekst ulotki:
"Okres przedświąteczny to wzmożony ruch w sklepach i punktach usługowych. To czas szczególnie trudny dla pracownic i pracowników tego typu placówek, kiedy normy prawa pracy są często łamane. Dzięki przedświątecznej gorączce sieci handlowe mnożą gigantyczne zyski, co w żadnym stopniu nie przekłada się na pensje zatrudnianych w sklepach sprzedawców.

Według Inspekcji Pracy sytuacja w handlu i usługach miała się ostatnio poprawić, co z pewnością było spowodowane dwoma zasadniczymi czynnikami: spadkiem bezrobocia i protestami pracowniczymi, do jakich doszło 2-3 lata temu w dużych korporacyjnych sieciach handlowych, takich jak np. Tesco. Media zainteresowały się łamaniem praw pracowniczych w takich firmach jak Biedronka. Tym niemniej w 2009 roku Państwowa Inspekcja Pracy wykryła nieprawidłowości w 1/3 placówek handlowych. Rosnące ostatnio bezrobocie, doprowadziło do sytuacji, że ponownie coraz częstsze stają się przypadki wyzysku pracownic i pracowników w handlu i usługach. Pamiętajmy o tym przekraczając dziś próg sklepów i punktów usługowych."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz